Ua si s’e kemi ditur! Kafja turke bën mrekulli/ Ua tregomë si të bëni gati recetën bio dhe s’do u duhen më kremra

Ua si s’e kemi ditur! Kafja turke bën mrekulli/ Ua tregomë si të bëni gati recetën bio dhe s’do u duhen më kremra.

Kujt i nevojiten maskat e shtrenjta për fytyrë kur mund t’i përgatisim lehtësisht në shtëpi me metoda alternative.

Kush nuk duhet të konsumojë kafe turke dhe çfarë u shkakton në …

Kafja është shumë e mirë për lëkurën, pasi e pastron dhe e bën më të shndritshme. Ajo është ideale për të gjitha llojet e lëkurës.

Për përgatitjen e kësaj maske nevojiten këto përbërës: ½ filxhan kafe të bluar organike, ½ filxhan me pluhur kakaoje, 1 filxhan qumësht, 1 lugë gjelle lëng limoni (për lëkurë të thatë provoni vaj ulliri ose bajame), 1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Përzieni kafen e bluar me pluhurin e kakaos në një enë. Shtoni qumështin dhe përzieni mirë derisa të formohet një pastë. Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të thahet (deri në 20 minuta). Në fund lajeni fytyrën.

1. Kafja e pasuron fytyrën me antioksidues. 2. Kafja përmban kafeinë që mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultraviolet. 3. Ajo parandalon daljen e rrudhave dhe ruan elasticitetin e lëkurës. 4. Kafja është e mirë edhe për eliminimin e celulitit.