Shpëtova nga mbipesha/ Më tha një shoqe të provoja këtë dietën, humba 5 kg për një javë, as vetë nuk e besoj dot


Dieta e perkryer per te gjithe njerezit qe vuajne nga mbipesha eshte nje diete e permbushur me vitamin C me te cilen do te mund te humbje kilograme te padeshiruar.Menyja me e mire per te tretur ushqimin e ngrene eshte ajo e cila perfshine sasi te medha te vitamines C.Ne kete menyre tretja permiresohet, kilet humbin dhe imuniteti forcohet ne te njejten kohe.

Ne kete diete ushqimet kryesore jane vezet dhe portokalli. Kripa lidh ujin ne trup ndaj mos e kriposni me shume ushqimin tuaj.Gjate kesaj diete duhet te shmangni mishin, perimet e gatuara me ereze te thata dhe al koolin.
Masa e muskujve zvogelohet dhe kerkohet me shume aktivitet fizik meqenese gjate kesaj diete konsumohen me pak karbohidrate.

Dita e pare

Mengjesi: portokall, dardhe, pjeshke, shalqi ose pjeper, nje filxhan kafeje ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, veze e zier dhe kos

Darka: dy domate ose dy decilitra pure te domates, dy veze te ziera, nje kastravec dhe dy thelpinj.

Dita e dyte Mengjesi: Njesoj si dje Dreka: portokall, veze, qumesht Darka: 125gr mish viçi i pjekur ne skare me domate, kullese, filxhan çaj ose kafe.

Dita e Trete Mengjesi: portokall, dy filxhane, nje filxhan kafe ose çaj pa sheqe Dreka: portokall, veze e zier, qumesht Darka: 125gr mish, portokall, nje filxhan me kafe ose çaj.