Receta e petuallave që të kënaqin, Shtojini këtë përbërës dhe do të mahniteni


Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen por edhe miqtë e të afërmit.

Ju sugjerojmë më poshtë një recetë të lehtë dhe të shpejtë për përgatitjen e petullave gënjeshtare në shtëpi. Një mënyrë fantastike për t’i shijuar me familjen a me miqtë.Quhen gënjeshtare sepse janë të fryra nga jashtë dhe bosh nga brenda. E megjithatë, shija e tyre është fantastike.
Dikur gjyshet i gatuanin ato mëngjeseve dhe i shërbenin të ngrohta për nipërit e mbesat teksa gjithë shtëpia kënaqej me shijen e tyre të mrekullueshme.

Përgatitja e Petullave Gënjeshtare në Shtëpi

Përbërësit: 500 gr miell gruri 2 kokrra vezë të freskëta 1 gotë e gjysmë kos Dy lugë kafeje me sodë Kripë Petullat gënjeshtare, ja përbërësit sekret.

Përgatitja: Në një tas të madh shtojmë miellin, sodën dhe kripën. Krijojmë një gropëz të vogël në mes dhe aty shtojmë dy vezët dhe kosin,ditorja.