Përbërësin e keni në shtëpi : Bëjeni vetëm 2 herë në javë dhe ju do të keni thembra normal si gjithë njerëzit e tjerë

Përbërësin e keni në shtëpi : Bëjeni vetëm 2 herë në javë dhe ju do të keni thembra normal si gjithë njerëzit e tjerë.

Sot unë do të ndaj me ju nje menyre te shkelqyer pastrimi per kembet tuaja te plasaritura.Ky pastrim do te zbuse kembet tuaja. Përsëriteni te paktën 2 herë në javë.

Përbërësit që ju nevojiten:

1 lugë gjelle lëng limoni të freskët.

1 lugë gjelle mjaltë.

1 lugë gjelle vaj ulliri.

2 lugë gjelle sheqer kaf ose sheqer te zakonshem. ½ legeni me uje.

Mbushni nje gjysme legeni me uje dhe mbajini këmbët tuaja për 15 minuta në të.

Në një tas shtoni 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe 2 lugë sheqer. Përzieni të gjithe përbërësit dhe perberja është gati për përdorim.

Aplikojeni ne kembet tuaja duke i ferkuar për 10 minuta. Pastaj zhytini këmbët tuaja në një legen për 5 minuta dhe pastrojini këmbët tuaja.

Sheqeri mund të jetë një nga përbërësit më efektive kur behet fjale per nje lekure te ndritshme. Mjalti dallohet per vetite e tij hidratuese dhe qetësuese. Ai është i mbushur me antioksidantë, të cilat ngadalësojnë procesin e plasaritjes.

Vaj ullirit përmban shumë antioksidantë si ‘acid oleik dhe squalene’ që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga ndikimi i dëmshëm i radikalëve të lira dhe gjithashtu hidraton lëkurën.