Pasta e dhëmbëve : Ky produkt kaq i lirë dhe efikas, ja se cfarë i bën lëkurës suaj nëse do të përdoret për


Ja se cilat produkte janë një alternativë natyrale ndaj produkteve kozmetike të lëkurës. Lexojeni këtë listë deri në fund dhe shkoni në kuzhinë për të nisur rrugëtimin tuaj drejt një lëkure të përsosur:

Lëkura e bananes Bananja dhe lëkura e saj ndihmojnë në trajtimin e akneve, zvogëlimin e pu çrrave dhe heqjen e rrudhave. Fërkojeni lëvoren e bananes në zonën me pu çrra derisa brenda zona brenda lëvores të errësohet, lëreni atë për pak kohë dhe pastrojeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni procedurën për disa ditë. Për të hequr rrudhat, aplikoni pak banane pure në zonën e rrudhur.

Bananet dhe lëkurat e tyre janë të dobishme për ushqimin dhe hidratimin e lëkurës, sepse ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale si kaliumi, magnez, fibra dhe proteina.

Mjalti Mjalti gjithashtu mund të përdoret për të përmirësuar gjendjen e lëkurës tuaj dhe si një trajtim kundër pu çrrave për shkak të elementëve të tij antibak terialë, antiseptik dhe shërues. Nëse aplikoni mjaltin duke e njomur lëkurën dhe e masazhoni atë çdo ditë, njollat në lëkurën tuaj do të reduktohen dhe lëkura do të bëhet e butë, e lëmuar dhe e shëndetshme.

Sodë buke Soda e bukës është një alternativë e mirë për pastrimin natyral të fytyrës. Ju mund ta përzieni atë me mjaltë dhe vaj ulliri për të përgatitur një maskë fytyre që heq qelizat e vde. kura të lëkurës, zbut lëkurën dhe neutralizon pH e saj. Për rezultate më të mira, përdoreni këtë maskë një herë në javë. Një përzierje e vajit të kokosit dhe sodës së bukës është gjithashtu një il’aç i mirë kundër ekzemës.

Kastraveci Kastraveci është i mirë për lëkurën tuaj si vetëm ashtu edhe i kombinuar me kosin. Një maskë me kastravec freskon lëkurën, rivitalizon dhe hidraton atë dhe zvogëlon ënjtjen. Është i mirë për të lehtësuar dj egien e diellit dhe për të hequr qafe fryrjen rreth syve. Për të bërë këtë të fundit vetëm vini dy feta kastraveci në sytë tuaj dhe relaksohuni.

Limoni Dermatologët nuk e rekomandojnë përdorimin e limonit në fytyrë, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme, por ata pranojnë se lëngu i limonit mund të bëjë mrekulli në kombinim me përbërës të tjerë, si mjaltë, vaj ulliri, sheqer, kos ose kastravec.Lëngu i limonit mund të ndihmojë në reduktimin e pu çrrave, largimin e vajit të tepërt të lë kurës dhe zbardhjen e saj.