Na E Kane Mbajtur Te Fshehur Me Vite, Ja Se Cfare Sher.on Lekura E Kastravecit

Sot do t’ju tregojë më poshtë se pjesa më e madhe e vlerave të kastravecit gjendet tek lëkura e tij.Shëndeti i SyveLëkura e kastravecit është një burim i mirë i beta karotenit, i domosdoshëm për shëndetin e syve.Gjysëm racioni me feta kastraveci me gjithë lëkurë ofron 55 njësi të vitaminës A, gjysma e së cilës vjen në formën e beta karotenit.

Kastraveci në tërësi është gjithashtu i pasur me vitaminë C.Një racion me kastravec me apo pa lëkurë ofron 3.8 gramë të vitaminës C.Duke qenë se kjo vitaminë nuk ruhet dot në organizëm, njeriu duhet të sigurojë sasi të vazhdueshme të saj.Vitamina C mbron imunitetin dhe nxit prodhimin e kolagjenit.

Burim FibreLëkura e kastravecit është e pasur me fibër e cila pastron sistemin tretës nga çdo mbetje ushqimore.Fibra largon konstipacionin, përthith lëngjet e tepërta dhe i nxjerr ato nga organizmi.Një filxhan me copa kastraveci bashkë me lëkurë ofrojnë 1 gramë fibër.

Vitamina KLëkura e kastravecit është e pasur me vitaminë K, e cila aktivizon proteinat e trupit për mirëmbajtjen e kockave dhe zhvillimin qel izor.Megjithatë, roli primar i vitaminës K është të mirëmbajë qarkullimin e gja. k.u tNë një filxhan me copa kastraveci me gjithë lëkurë gjenden 49 mikrogramë vitaminë K,ditorja.