Mos e lini më një gotë ujë afër shtratit, kur bini për të fjetur, ja arsyeja

Mos e lini më një gotë ujë afër shtratit, kur bini për të fjetur, ja arsyeja

Ne i gjetëm disa arsye të dëshmuara shkencërisht pse nuk duhet ta bëni këtë – dhe pse duhet ta pini një gotë ujë të freskët në mëngjes, menjëherë sapo të zgjoheni.

Mbeturinat mund të përfundojnë në ujin tuaj

Të mbushni një gotë ujë dhe ta lini deri në mëngjes hapur, nuk është mirë për shëndetin pasi në të mund të hyjnë lloje të ndryshme të mbeturinave dhe mikrobeve. Madje, ka mundësi që mushkonjat, mizat dhe insektet e tjera të përfundojnë në gotën tuaj gjatë natës, transmeton Pergatit.com. Pluhuri dhe mbeturinat e tjera hyjnë në ujë kur jeni duke fjetur dhe mund të mos e vëreni kur ta pini ujin në mëngjes.

Uji kthehet në një terren të pëlqyer për shtimin e mikrobeve

Kur e pini një gllënjkë ujë, miliona baktere transferohen nga goja juaj në gotë dhe pastaj në ujë. Kështu që nëse vendosni të pini pak ujë nga ajo gotë në mbrëmje para se të flini gjumë, bakteret do të futen brenda gotës dhe do të shumohen deri në mëngjes.