Kujt do ja merrte mendja: Vetem duke shtrydhur lengun e qepes ne lekuren tuaj do kuroni kete sem undje…

Kujt do ja merrte mendja: Vetem duke shtrydhur lengun e qepes ne lekuren tuaj do kuroni kete sem undje,mahnitese.

A e keni ditur që qepa mund të jetë ndihma e parë tek djegiet e rënda. Qepa jo vetëm që është përbërës i pashmangshëm i shumë gjellëve.

Kur ftohesh, var një qepë
Zgjidhni një qese rrjetë, futeni qepën në të dhe vareni sa më pranë shtratit. Aroma e qepës do të mbushë dhomën dhe do të çlirojë hundën dhe fytin e bllokuar. Qepa nuk duhet qëruar sepse flavonoidët ndodhen pikërisht në shtresën e jashtme. Kur të zgjoheni në mëngjes, do të habiteni me frymëmarrjen pa probleme që vjen si pasojë e qepës.

Qepa kundër gja kderdhjes nga hundët
Nëse ju del gjak nga hundët, vendosni një copë qepë nën hundë. Qepa do të ndalojë gjakderdhjen menjëherë.

Qepa për gjumë të mirë
Qepa kuron pagjumësinë. Prisni një qepë në dysh dhe nuhateni pesë deri në dhjetë herë përpara se të bini për të fjetur. Për rezultate më të mira, vendoseni qepën në një gotë pranë shtratit dhe do ju zërë gjumi menjëherë.

Qepa kundër mushkonjave
Priteni një qepë në gjysëm dhe vendoseni në një enë të mbushur me ujë. Vendoseni enën pranë vendit të punës apo ndenjes dhe insektet do rrinë larg jush. Një alternativë më e shpejtë është që të lyeni lëkurën e pickuar nga insektet me lëngun e qepës.