Ja Maska me hudhra e cila do të shpetojj, një herë e mirë të gjitha gratë dhe vajzat, Ja sa lehtë pregatitet


Hudhra është shumë e pasur në vlera për shëndetinn e njeriut nga koka tek këmbët.Ajo rekomandohet për shumë trajtime të veçanta për rritjen e flokut dhe kundër zbokthit.Hudhra ka aftësinë të përmirësojë qarkullimin e gja kut në skalpin e kokës gjë që zgjidh problemin e flokëve të hollë.Hudhra është e pasur me shumë minerale siç janë magnezi, zinku, hekuri, bakri dhe seleniumi.Përveç sulfurit, hudhra është e pasur me vitaminat A dhe C por edhe më fibër dhe shumë amino acide.

Këto të fundit luajnë një rol të rëndësishëm për shkëlqimin dhe forcimin e flokut.Sulfuri tek hudhra përmirëson të gjithë strukturën e flokut ndërsa alicina, një subs tancë që aktivizohet me shtypjen e hudhrës, lu fton mykun dhe bak teret që shkaktojnë zbokth.Potenciali i alicinës shfrytëzohet plotësisht nëse hudhra përdoret 10-15 minuta pas prerjes.Merrni 7-8 thelpinj hudhër dhe hidhini në mikser.Përpunojini deri sa të përfitoni një maskë të butë të cilën më pas duhet ta shtrydhni.

Për maskën e flokut nevojiten dy lugë gjelle me lëng hudhre.Kjo sasi më pas duhet përzier me një lugë gjelle vaj ulliri, një lugë gjelle me mjaltë dhe të verdhën e vezës.Pasi t’i keni përzier mirë, maskën e përftuar vendoseni në skalpin e kokës.Mbajeni atë për 20 minuta dhe më pas lajeni kokën me shampo.