E keni ditur apo jo! Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Ky çaj është referuar si “çaj i kuq” për shkak të ngjyrës së tij.Pirja e tij çdo ditë mund të ketë shumë përfitime shëndeetësoree.Disa njerëz madje e përdorin atë si një alternativë ndaj kafese për shkak të përmbajtjes së kaf/einës.

Është vlerësuar se 26% e popullsisë së botës ka presion të lartë të gja/ kut dhe kjo mund të çojë në disa çështje serioze.Edhe pse efekti mund të jetë i vogël, studimet tregojnë se pirja e çajit të zi rregullisht mund të ndihmojë në zvogëlimin e hiper’teensionit.

Studiuesit kanë zbuluar se përfshirja e çajit të zi në dietën tuaj mund të ulë nivelet e kole’sterolitt tuaj me një sasi të konsiderueshme.

Por çaji i zi, në veçanti u zbulua se përmban përbërës që largojn ba/kteret përgjegjëse,kshtu qe eshte mire ta perdorni,ditorja.