E Fundit/ Vak.sini.mi në Gjermani nis në ditët e para të vitit të ri, ja detajet (Foto)

Shefi i stafit të kancelares gjermane, Angela Merkel, tha se pret që vak sinimi kundër koron aviru sit në Gjermani të nisë në ditët e para të vitit të ardhshëm.Autoritetet e Bashkimit Evropian pritet që deri më 29 dhjetor të marrin vendimin për miratimin e vak/sinës së parë për përdorim.

Gjermania është duke përgatitur tashmë qendrat e vaksinimit.Shefi i stafit të Merkelit, Helge Braun, i cili edhe vetë është mjek, tha për gazetën Bild se është i gatshëm t’i ndihmojë autoritetet mjekësore.Braun tha se ai dhe kancelarja Merkel do të vaks/inohen “kur t’iu vijë radha”.

Shifrat e infektimit në Gjermani janë stabilizuar pak a shumë në një nivel të lartë, prejse ka nisur izol/imi i pjesshëm, më 2 nëntor.Të hënën, autoritetet shëndetësore raportuan për 12.332 raste të reja me kor onaviru s.

Masat kufizuese, të tilla si mbyllja e restoranteve, bareve dhe objekteve sportive, pritet të zgjasin së paku deri më 10 janar.Braun tha se duhen kufizime më të rre.pta,ditorja.