E fali, apo jo Rama detin e Shqiptarëve/ Dalin d etaje nga takimi i kryeministrit me homologun Mitsotakis


Kryeministri shqiptar Edi Rama pritet të takohet sot në mbrëmje në Athinë me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis, me të cilin është parashikuar një darkë pune.Rama ndodhet në kryeqytetin grek për të marrë pjesë në konferencën e përvitshme të organizuar nga Qeveria greke dhe revista The Eco nomist.

Takimi i mbrëmjes me kryeministrin Mitsotakis, vjen në një moment kur Greqia ka d eklaruar se synon të zgjerojë ujërat e saj territoriale në detin Jon deri në 12 milje.Vendimi i saj rihapi debatet e vjetra mbi një marrëvveshje mes Greqisë dhe Shqipërisë për përcaktimin e kufijve detarë dhe zonave ekonomike eskl uzive.

Kryeministri Rama foli për një të drejtë që Greqisë I njihet nga Konventat ndërkombëtare, duke saktësuar se ajo nuk ka lidhje me përcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve.