“Çdo Natë Para Gjumit Nga 1 Gotë”! Barku I Rrafshët Do Ju Falenderojë Në Mëngjes

“Çdo Natë Para Gjumit Nga 1 Gotë”! Barku I Rrafshët Do Ju Falenderojë..

Lëng rrushi natyral është një burim i mrekullueshëm për shëndetin tonë.Epo, nëse ne mësohemi me një gotë me lëng rrushi të kuq çdo natë.

Do të marrim përfitime të ndryshme:Para së gjithash, ne do të pastrojmë organizmin dhe do të marrim një sasi të madhe të antiòksidántèsh që janë të dobishme për mëlçinë.Përfitimet e tij do të vazhdojnë të nesërmen:Ne do të lùftòjmë kápsllèkùn dhe do të shijojmë efektin e tij diùretik.Si kuriozitet mund të shtojmë se lëngu i qershisë ka të njëjtat përfitime si ai i rrushit.Qershitë na ndihmojnë të sintetizojmë melatoninën, hormonin përgjegjës për rregùllimin e cikleve të gjumit tonë.

2 ÇAJI I KAMOMILIT:Sigurisht, në më shumë se një rast, ju do të keni pirë një çaji kamomil për t’u çlòdhùr.Kjo bimë ka një përbërje të quajtur apigenin.Apigenin është një element që, duke iu bashkuar receptorëve GABA në tru, krijon një përgjigje të ngjashme me atë të një iláçi relaksues.Përveç veprimit si një qetèsues i lehtë, infùzion me kamomil është një ndërmjetës i mirëqenies së sistemit të tretjes:Përmirëson perthíthjen e ushqimit, është diùretik dhe kujdeset për mëlçinë.

3 KEFIR ME MJALTË:Siç e dini, një nga mjetet më efektive për të fjetur mirë është një gotë qumësht i ngrohtë me mjaltë.Epo, meqenëse shumë njerëz nuk e tòleròjne mirë laktozën, duhet ta dini se alternativa më e mirë është kefiri.Konsumi i ushqimeve të fermentuara të pasura me báktèrie të shëndetshme është shumë e dobishme për mëlçinë: kjo na ndihmon për të prodhuar më shumë bile nga kòlesteroli.Është gjithashtu interesante të mbani mend se kefiri përmirëson tretjen, parándálon kápsllèkun dhe pastron zorrët.Një tjetër fakt interesant është efekti i tij kundër strèsít.Kefiri përmban tryptophan, një amino acid i shkëlqyer që, së bashku me magnezin, ndihmon për të qenë më të qetë.