Bllokim i ri në ZVICËR? Ja çfarë pritet të ndodhë…

Situata gradualisht po përkeqësohet në spitalet zvicerane. Rreth 600 pacientë me korona janë duke u kujdesur aktualisht në spi talet në të gjithë Zvicrën.

Mbi 100 prej tyre në njësinë e kujdesit intensiv. Dhe numri i infek sioneve të reja nga korona dhe shtrimet në spi.tal do të vazhdojnë të rriten në ditët e ardhshme.

Numri i rasteve ishte dyfishuar brenda një jave, tha Stefan Kuster, kreu i departamentit të sëmundjeve ngjitëse në Zyrën Federale të Shëndetit Publik. Dhe rritja nuk do të ngadalësohet derisa masat e reja të hyjnë në fuqi, shkruajnë mediat zvicerane.

Çfarë mund të bëhet për të parandaluar një përshkallëzim? Qeveria federale po shqyrton të gjitha mundësitë, tha Kuster në konferencën e sotme për media nga ekspertë të qeverisë federale dhe kantoneve.Një mini-bllokim i përkohshëm gjithashtu “sigurisht” do të kontrollohet. Uellsi tashmë ka vendosur për një. Nga e premtja, kyçja është e vlefshme për dy javë.

Dyqanet, restorantet, pub-et, gjithçka është e mbyllur – dhe njerëzit inkurajohen të qëndrojnë në shtëpi gjatë kësaj kohe. Kështu duhet të përmbahet virusi.Sipas Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch, Sekretare e Shtetit për Çështjet Ekonomike, rritja e numrit të infeksioneve është gjithashtu një shqetësim nga pikëpamja ekonomike. “Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar një bllokim të dytë,” tha ajo.